All filters
Representing the dance of a butterfly and freedom under the sky, this 0.17 carat diamond chain pendant crafted in 18K gold draws inspiration from the world of butterflies. The spherical pattern with a butterfly motif in the centre creates an aura of appeal and celebrates a woman's achievements.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DCP-D000710777 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 5.94 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.19 carat
|
| Gold Value | ₹65,750(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹18,019 |
| Making Charge | ₹11,654 |
| GST (3%) | ₹2,863 |
| Total Price | ₹98,286 |