All filters
This 0.51 carat diamond ring has been crafted in 18K gold with a modern design for the woman in charge. Our karigars have elevated the adjustable nut and bolt patterns beyond the ordinary to a precious symbol of connection through this diamond ring.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DLR-D000727768 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 4.84 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.56 carat
|
| Gold Value | ₹53,574(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹47,040 |
| Making Charge | ₹11,175 |
| GST (3%) | ₹3,354 |
| Total Price | ₹1,15,143 |