All filters
Inspired by the beauty of true love, this exquisite diamond pendant has been skillfully designed by the karigars at Senco in a circular pattern filled with love. Bring a touch of versatility to your look with three heart motifs in different dimensions and an array of 0.22 carat diamonds encrusted in 14K gold.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DPN-D000638158 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 1.98 g
|
| Diamond Quality | GH-VS-SI |
| Diamond Weight | 0.22 carat
|
| Gold Value | ₹17,096(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹19,360 |
| Making Charge | ₹6,590 |
| GST (3%) | ₹1,292 |
| Total Price | ₹44,338 |