All filters
Embrace understated elegance with this 0.11 carat diamond ring in 18K yellow gold. Featuring a sleek, geometric heart frame and a sparkling diamond, this ring offers a modern take on classic romance. Its clean lines and simple design make it a versatile piece for any occasion.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DLR-D000797940 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 1.518 g
|
| Diamond Quality | H-VS |
| Diamond Weight | 0.11 carat
|
| Gold Value | ₹16,803(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹10,450 |
| Making Charge | ₹5,192 |
| GST (3%) | ₹974 |
| Total Price | ₹33,419 |