All filters
Experience the epitome of elegance with this exquisite 0.34 carat diamond bracelet. Crafted in warm 14K rose gold, the bracelet features a captivating row of pink sapphires. The unique graduation of colour in the sapphires, from dark to light, is a testament to the skill and precision of the artisan. Please note :- The dimension of the actual product might vary.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DBR-D000777153 |
| Metal/Purity | 14K Rose Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 8.8 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.34 carat
|
| Stone Weight | 0.264 carat
|
| Gold Value | ₹75,980(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹28,560 |
| Stone Value | ₹158 |
| Making Charge | ₹16,688 |
| GST (3%) | ₹3,642 |
| Total Price | ₹1,25,028 |