All filters
These geometric diamond drop earrings, crafted in 14K yellow gold and featuring 0.27 carat diamonds, offer a classy and upscale touch to your collection. Adorned with intricate butterfly designs, their unique style makes them a standout piece, ideal for elevating any special moment.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DT-D000772699 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 3.3 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.3 carat
|
| Gold Value | ₹28,493(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹23,760 |
| Making Charge | ₹7,906 |
| GST (3%) | ₹1,805 |
| Total Price | ₹61,964 |