All filters
Add a romantic sparkle to your outfit with this 0.22 carat diamond ring crafted in 14K yellow gold. The centred princess-cut diamond is surrounded by four smaller diamonds, arranged in a graceful cross pattern. A delicate yet striking piece for any occasion.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DLR-D000799039 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 2.53 g
|
| Diamond Quality | GH-VS |
| Diamond Weight | 0.24 carat
|
| Gold Value | ₹21,845(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹35,860 |
| Making Charge | ₹5,402 |
| GST (3%) | ₹1,894 |
| Total Price | ₹65,001 |