All filters
Let everyone know how precious you are with this lovely and beautiful diamond pendant inspired by two love motifs crafted in gold. The diamond in the middle of the smaller heart motif and the three diamonds perfectly placed along the bottom of the bigger heart motif indicate that true love is rare and beautiful, just like diamonds. Represent class, luxury and indulgence by pairing this diamond pendant with your favourite satin saree or any western wear.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DPN-D000621471 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 1.54 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.06 carat
|
| Gold Value | ₹13,297(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹4,538 |
| Making Charge | ₹5,259 |
| GST (3%) | ₹693 |
| Total Price | ₹23,787 |