All filters
Inspired by the female beauty portrayed during a ribbon dance, this 0.2 carat diamond chain pendant is crafted in 14K gold with a whirling ribbon pattern. The simplicity of the design allows the natural sparkle of the diamonds to take the centre stage.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DCP-D000696418 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 5.5 g
|
| Diamond Quality | GH-VS-SI |
| Diamond Weight | 0.22 carat
|
| Gold Value | ₹47,487(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹19,774 |
| Making Charge | ₹10,880 |
| GST (3%) | ₹2,345 |
| Total Price | ₹80,486 |