All filters
Gift a piece of ocean-inspired mystery with this enchanting swirl pendant, crafted in 14K yellow gold and adorned with 0.11 carats of sparkling diamonds. Accented with deep blue sapphires, its captivating design evokes a sense of hidden treasures and romance. This necklace is a perfect gift for a loved one, symbolizing the beauty of the sea. Please Note :-The dimension of the actual product might vary.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DCP-D000779296 |
| Metal/Purity | 14K Rose Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 3.3 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.15 carat
|
| Stone Weight | 0.75 carat
|
| Gold Value | ₹28,493(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹13,200 |
| Stone Value | ₹7,500 |
| Making Charge | ₹7,906 |
| GST (3%) | ₹1,713 |
| Total Price | ₹58,812 |