All filters
Art meets nature in these captivating diamond studs. A floral-inspired asymmetrical blossom with gracefully curved petals, they radiate fine luxury with subtle brilliance at the centre. Style them with a silk organza saree for an elegant evening affair, or pair with a tailored Indo-Western ensemble to add a refined, feminine accent.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DT-D000868919 |
| Metal/Purity | 9K Yellow Gold |
| Gold Purity | 9K Gold |
| Gold Weight | 2 g
|
| Diamond Quality | FG-SI |
| Diamond Weight | 0.13 carat
|
| Gold Value | ₹11,070(9K Gold) |
| Diamond Value | ₹12,090 |
| Making Charge | ₹7,650 |
| GST (3%) | ₹925 |
| Total Price | ₹31,735 |