All filters
These simple yet classy diamond studs dazzle like the stars in the night sky. Highlight the shining symbols of your unparallel beauty with these diamond studs encrusted with 0.26 carat diamonds in 18K gold. The intricate and stunning design will help you create a style statement. Feel free to pair it with any western attire, including the knee-length evening dress.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DT-D000600513 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 3.3 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.26 carat
|
| Gold Value | ₹36,528(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹21,780 |
| Making Charge | ₹7,906 |
| GST (3%) | ₹1,987 |
| Total Price | ₹68,201 |