All filters
Go with the flow by flaunting these 0.11 carat diamond hoop earrings crafted with an overlapping wavy pattern encrusted with shimmering diamonds. Crafted in 18K rose gold, the effortlessly elegant design will complete your minimal day look with a touch of shine.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DT-D000686949 |
| Metal/Purity | 18K Rose Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 3.41 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.12 carat
|
| Gold Value | ₹37,746(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹11,660 |
| Making Charge | ₹8,139 |
| GST (3%) | ₹1,727 |
| Total Price | ₹59,272 |