All filters
The wavy appeal of fabric pleats has inspired us to craft this 0.11 carat diamond ring in 14K gold with a similar pattern. The gentle curves have meticulously encrusted diamonds reflecting light with unparalleled radiance.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DLR-D000724882 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 2.31 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.12 carat
|
| Gold Value | ₹19,945(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹9,983 |
| Making Charge | ₹4,984 |
| GST (3%) | ₹1,048 |
| Total Price | ₹35,960 |