All filters
Just like love enhances the beauty of life, this ravishing diamond ring with a heart pattern will bring a wave of beauty to your look. The 0.14 carat gleaming heart-shaped diamond in 18K gold makes it the perfect gift to be given to your loved ones. This masterpiece by Senco will radiate a lot of admiration and love wherever you go.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DLR-D000675384 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 1.54 g
|
| Diamond Quality | H-VS |
| Diamond Weight | 0.14 carat
|
| Gold Value | ₹17,047(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹13,728 |
| Making Charge | ₹5,259 |
| GST (3%) | ₹1,082 |
| Total Price | ₹37,116 |