All filters
This waves-inspired diamond ring has an essence of luxury and a tone of playfulness to break the monotonous mood. Sparkling 0.46 carat diamonds are gracefully encrusted in 14K gold in a wavy pattern, adding an exquisite touch to the unconventional design.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DLR-D000677837 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 7.04 g
|
| Diamond Quality | FG-SI |
| Diamond Weight | 0.51 carat
|
| Gold Value | ₹60,784(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹43,718 |
| Ceramic | ₹3,120 |
| Making Charge | ₹13,590 |
| GST (3%) | ₹3,637 |
| Total Price | ₹1,24,849 |