All filters
Happiness comes in waves and if you love the sound of ocean waves, these appealing diamond studs inspired by the beauty of the same will be the right pair of accessories for you. The 0.28 carat heart-shaped diamonds studded in the centre of the 18K gold frame will radiate love wherever you go. The design is unique just like you so you can flaunt these diamond earrings by Senco and flow with its beauty.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DT-D000675744 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 1.43 g
|
| Diamond Quality | H-VS |
| Diamond Weight | 0.28 carat
|
| Gold Value | ₹15,829(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹31,350 |
| Making Charge | ₹4,926 |
| GST (3%) | ₹1,564 |
| Total Price | ₹53,669 |