All filters
Dance with the waves and move with the rhythm of the sea by flaunting this glimmering diamond mangalsutra inspired by the beauty of waves. This pendant by Senco has a sleek charm with sparkling 0.2 carat diamonds skillfully encrusted in 18K gold. Let the simplicity of the design add more sophistication to your marital life.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DPN-D000673518 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 1.1 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.2 carat
|
| Gold Value | ₹12,176(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹17,250 |
| Making Charge | ₹3,928 |
| GST (3%) | ₹1,001 |
| Total Price | ₹34,355 |