All filters
Listen to the waves and fall in love with the oceans by sliding down this enchanting diamond ring on your finger. It is minutely designed by the karigars at Senco inspired by the beauty of ocean waves and the 0.14 carat heart-shaped diamond adds to its glow. You can choose this charming ring in 18K gold to complete your minimal day look with a touch of spark.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DLR-D000673831 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 1.54 g
|
| Diamond Quality | H-VS |
| Diamond Weight | 0.14 carat
|
| Gold Value | ₹17,047(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹13,728 |
| Making Charge | ₹5,259 |
| GST (3%) | ₹1,082 |
| Total Price | ₹37,116 |