All filters
Water lilies are symbols of rebirth and resilience and have inspired us to craft these 0.2 carat diamond hoop earrings in 14K gold with vibrant lotus patterns. The touch of colour captures the essence of grace and exudes an aura of spirituality.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DT-D000724866 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 3.85 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.22 carat
|
| Gold Value | ₹33,241(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹18,150 |
| Making Charge | ₹9,074 |
| GST (3%) | ₹1,814 |
| Total Price | ₹62,279 |