All filters
Celebrating love in all its glory, this 0.64 carat diamond ring is crafted in 18K rose gold with a lotus prong setting. The myriad of sparkling diamonds adorning its surface reflects the beauty of togetherness and expresses your love for sleek yet dazzling jewellery.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DLR-D000684439 |
| Metal/Purity | 18K Rose Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 3.3 g
|
| Diamond Quality | GH-VS |
| Diamond Weight | 0.7 carat
|
| Gold Value | ₹36,528(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹1,09,614 |
| Making Charge | ₹7,906 |
| GST (3%) | ₹4,622 |
| Total Price | ₹1,58,670 |