All filters
The strong wall of true love is built by placing one brick at a time. This shimmering 0.22 carat diamond pendant is beautifully crafted in an 18K gold heart pattern resembling a brick of wall. The heart-shaped diamond in the centre will spread a lot of love and glamour everywhere you go. Flaunt this pendant by Senco and gather a lot of praise.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DPN-D000675369 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 1.54 g
|
| Diamond Quality | H-VS |
| Diamond Weight | 0.22 carat
|
| Gold Value | ₹17,047(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹23,100 |
| Making Charge | ₹5,259 |
| GST (3%) | ₹1,363 |
| Total Price | ₹46,769 |