All filters
Infused with structured elegance, this 0.12 carat diamond pendant adds a modern edge to classic gold. Crafted in 14K yellow gold, the square silhouette is set with sparkling diamonds and vibrant pink stones, creating a striking contrast. A playful yet polished piece for statement layering or solo styling.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DCP-D000724756 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 4.4 g
|
| Diamond Quality | GH-SI |
| Diamond Weight | 0.12 carat
|
| Stone Weight | 0.43 carat
|
| Gold Value | ₹37,990(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹10,500 |
| Stone Value | ₹100 |
| Making Charge | ₹10,241 |
| GST (3%) | ₹1,765 |
| Total Price | ₹60,596 |