All filters
Reflecting the enduring allure of diamonds and gemstones, this lariat-style necklace blends vintage elegance with modern romanticism. The cascading diamond drops create a graceful, elongated neckline, lending the design a sense of effortless drama and refinement. Designed for soirées and gala moments, it is a timeless expression of classic romance crafted for the modern connoisseur.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DGN-D000825056 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 13.1 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.88 carat
|
| Stone Weight | 1.386 carat
|
| Gold Value | ₹1,13,106(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹77,440 |
| Stone Value | ₹499 |
| Making Charge | ₹31,985 |
| GST (3%) | ₹6,691 |
| Total Price | ₹2,29,721 |