All filters
Rooted in old-world artistry, this pendant brings together the raw beauty of uncut Polki stones and the finesse of diamond detailing. The fluid form lends movement and grace, making it a piece that reveals its beauty slowly, with versatile wear.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DPN-D000831123 |
| Metal/Purity | 14K Rose Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 2.63 g
|
| Diamond Quality | IJ-SI |
| Diamond Weight | 0.14 carat
|
| Stone Weight | 0.09 carat
|
| Gold Value | ₹22,708(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹9,240 |
| Stone Value | ₹1,800 |
| Making Charge | ₹7,833 |
| GST (3%) | ₹1,248 |
| Total Price | ₹42,829 |