All filters
Choose this unique floral diamond pendant to soak in the beauty of lotus buds immortalized in an array of shining diamonds with a touch of gold. Each bud motif is skillfully crafted to highlight the vigour of Goddess Durga. You can pair this tasteful and elegant diamond pendant with any contemporary attire and become a head-turner at social gatherings.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DPN-D000659923 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 1.98 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.22 carat
|
| Gold Value | ₹17,096(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹19,166 |
| Making Charge | ₹6,590 |
| GST (3%) | ₹1,286 |
| Total Price | ₹44,138 |