All filters
This anchor-shaped 0.11 carat men diamond pendant encrusted with ravishing diamonds in 14K gold reflects our craftsmanship. It is ideal for every party where you want to flaunt a bold statement.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DPN-D000261157 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 1.54 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.11 carat
|
| Stone Weight | 0.61 carat
|
| Gold Value | ₹13,297(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹9,240 |
| Stone Value | ₹165 |
| Making Charge | ₹5,259 |
| GST (3%) | ₹839 |
| Total Price | ₹28,800 |