All filters
Imbued with the intricate beauty of Victorian filigree, these earrings showcase graceful scrolling curves and floral accents. A gold frame swirls gently around scalloped diamond borders, centring a delicate flower bud. Rich in detail yet easy in expression, the design captures the romantic nostalgia of century-old estate jewellery with timeless appeal.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DT-D000860259 |
| Metal/Purity | 14K Rose Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 3.2 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.34 carat
|
| Gold Value | ₹27,629(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹29,920 |
| Making Charge | ₹7,694 |
| GST (3%) | ₹1,958 |
| Total Price | ₹67,201 |