All filters
Two heart-shaped shining diamonds are encrusted on either side of a precious 18K gold path to create this loving diamond pendant. The curvy design is a gentle reminder that two souls that are on the verge of union are already connected with each other. This attractive 0.24 carat diamond pendant will make a dazzling style statement every time you flaunt it on your neckline.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DPN-D000675695 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 1.1 g
|
| Diamond Quality | H-VS |
| Diamond Weight | 0.24 carat
|
| Gold Value | ₹12,176(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹23,690 |
| Making Charge | ₹3,928 |
| GST (3%) | ₹1,194 |
| Total Price | ₹40,988 |