All filters
Designed to captivate, these long diamond earrings feature a striking marquise-cut verdant gemstone encircled by shimmering diamonds. The cascading silhouette creates a refined rhythm of sparkle and grace. Ideal with classic bridal silks or contemporary couture for refined glamour.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DTGN-D000825047 |
| Metal/Purity | 14K Rose Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 3 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.2 carat
|
| Stone Weight | 0.66 carat
|
| Gold Value | ₹25,902(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹17,600 |
| Stone Value | ₹237 |
| Making Charge | ₹6,294 |
| GST (3%) | ₹1,501 |
| Total Price | ₹51,534 |