All filters
Creativity is now on top of perception and we have tried to reflect the same through these diamond drop earrings. These self-crafted eccentric earrings with encrusted 0.11 carat diamonds in 14K gold indicate that it is time to stand out and help you become an eye-catcher.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DT-D000144303 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 2.97 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.11 carat
|
| Gold Value | ₹25,643(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹9,075 |
| Making Charge | ₹6,237 |
| GST (3%) | ₹1,229 |
| Total Price | ₹42,184 |