All filters
Go with the flow by choosing these 0.17 carat diamond drop earrings. These drop-style diamond earrings array the twisting naturally with their unique design. The design in 14K gold showcases the effort of our karigars and is particularly made for special occasions.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DT-D000144307 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 3.41 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.17 carat
|
| Gold Value | ₹29,442(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹13,613 |
| Making Charge | ₹8,139 |
| GST (3%) | ₹1,536 |
| Total Price | ₹52,730 |