All filters
These Venus-inspired net-crafted pair of diamond drop earrings are stylized with numerous 0.1 carat shining diamonds to jazz up your divine allure. Flaunt these splendid diamond drop earrings in 14K gold to adorn your look.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DT-D000144288 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 3.85 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.1 carat
|
| Gold Value | ₹33,241(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹8,168 |
| Making Charge | ₹9,074 |
| GST (3%) | ₹1,515 |
| Total Price | ₹51,998 |