All filters
These geometric method-inspired diamond earrings with a thin golden texture delightfully enhance the glamour of numerous 0.21 carat diamonds encrusted in a linear pattern. These diamond intricate jewels in 14K gold will make you look like a diva.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DT-D000144317 |
| Metal/Purity | 14K White Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 2.86 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.21 carat
|
| Gold Value | ₹24,694(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹17,243 |
| Making Charge | ₹6,028 |
| GST (3%) | ₹1,439 |
| Total Price | ₹49,404 |