All filters
Expertly combining aesthetics and craftsmanship, this 0.35 carat diamond mangalsutra is crafted in 18K rose gold with two adjustable nut motifs reflecting the unity of souls. The shimmering diamonds will add a touch of brilliance to your ensemble, irrespective of it being a casual event or a celebration.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DPN-D000733579 |
| Metal/Purity | 18K Rose Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 4.4 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.39 carat
|
| Gold Value | ₹48,704(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹31,763 |
| Making Charge | ₹10,241 |
| GST (3%) | ₹2,722 |
| Total Price | ₹93,430 |