All filters
Just like the beauty of a triangle lies in its accurate three straight sides, this sparkling diamond mangalsutra designed with numerous triangular patterns by Senco will bring more balance to your marital life. The 0.58 carat diamonds in 14K rose gold enhances the beauty of the union of triangles. The array of triangles will highlight the beauty of geometrical patterns.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DPN-D000647661 |
| Metal/Purity | 14K Rose Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 5.94 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.58 carat
|
| Gold Value | ₹51,286(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹48,766 |
| Making Charge | ₹11,654 |
| GST (3%) | ₹3,352 |
| Total Price | ₹1,15,058 |