All filters
If you are the apple of someone's eye, these scintillating 0.14 carat diamond drop earrings will be the right piece of jewellery for you. The sheen of these diamond drop earrings inspired by two eye motifs in 18K gold will make you a head-turner at every event. The solo diamond dangling at the bottom will add to its glow.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DT-D000658982 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 1.65 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.14 carat
|
| Gold Value | ₹18,264(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹11,760 |
| Making Charge | ₹5,591 |
| GST (3%) | ₹1,069 |
| Total Price | ₹36,684 |