All filters
The two leaf motifs in these gleaming diamond drop earrings with diamonds encrusted in the middle have been inspired by the artistic perforated leaves of the Monstera plant. Just like the beauty of the Monstera leaves lies in its beauty, the glow of these diamond drop earrings is accentuated with 0.28 carat diamonds encrusted in 14K gold.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DTGN-D000657503 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 4.95 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.28 carat
|
| Gold Value | ₹42,739(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹22,688 |
| Making Charge | ₹11,409 |
| GST (3%) | ₹2,306 |
| Total Price | ₹79,142 |