All filters
Soak in the essence of tropical beauty with these dazzling 0.37 carat diamond studs inspired by the beauty of Monstera leaves. The stunningly unique leaf motif in 14K gold is sure to turn heads. The numerous diamonds encrusted will make it perfect for both day and night.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DT-D000657421 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 2.64 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.37 carat
|
| Gold Value | ₹22,794(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹32,583 |
| Making Charge | ₹5,611 |
| GST (3%) | ₹1,830 |
| Total Price | ₹62,818 |