All filters
Since every strike you make brings you one step closer to your goal, this 0.31 carat men diamond ring is beautifully crafted with three strike patterns in 18K gold. The spherical diamonds encrusted in a cubical pattern make it ideal for men with a taste for sophisticated things in life.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DGR-D000694444 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 5.06 g
|
| Diamond Quality | FG-SI |
| Diamond Weight | 0.31 carat
|
| Gold Value | ₹56,010(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹31,136 |
| Making Charge | ₹10,106 |
| GST (3%) | ₹2,918 |
| Total Price | ₹1,00,170 |