All filters
Make a bold style statement in your traditional attire by pairing it with these polki diamond studs encrusted with 0.19 carat diamonds in 14K gold. The avant-garde allure of these studs makes them a desirable accessory for trendsetters.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DTPN-D000731947 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 2.53 g
|
| Diamond Quality | IJ-SI |
| Diamond Weight | 0.21 carat
|
| Stone Weight | 0.42 carat
|
| Gold Value | ₹21,845(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹13,230 |
| Stone Value | ₹6,300 |
| Making Charge | ₹7,558 |
| GST (3%) | ₹1,468 |
| Total Price | ₹50,401 |