All filters
Modern geometry meets timeless shimmer in this delicately crafted bracelet, where raw Polki pairs seamlessly with vibrant green gemstones. The interplay of textures and tones feels rich yet understated, while the fine adjustable chain keeps it light and effortless, making it a versatile staple that feels both contemporary and unmistakably refined.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DBR-D000882248 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 4 g
|
| Diamond Quality | IJ-SI |
| Diamond Weight | 0.15 carat
|
| Stone Weight | 0.286 carat
|
| Gold Value | ₹34,536(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹9,900 |
| Stone Value | ₹5,225 |
| Making Charge | ₹11,900 |
| GST (3%) | ₹1,847 |
| Total Price | ₹63,408 |