All filters
Express your love for tribal-inspired jewellery with these 0.22 carat diamond long earrings crafted with an abstract heart motif in 18K gold. The sleek patterns dangling at the bottom will lend just the right hint of modern glamour to your look.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DT-D000686068 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 3.85 g
|
| Diamond Quality | GH-SI |
| Diamond Weight | 0.24 carat
|
| Gold Value | ₹42,616(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹23,703 |
| Making Charge | ₹9,074 |
| GST (3%) | ₹2,262 |
| Total Price | ₹77,655 |