All filters
Narrate a tale of heritage and tradition with this polki bracelet inspired by tribal art and encrusted with 0.26 carat diamonds in 14K gold. The meticulously placed pearl makes it a desirable symbol of cultural appreciation.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DBR-D000761090 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 5.301 g
|
| Diamond Quality | IJ-SI |
| Diamond Weight | 0.28 carat
|
| Stone Weight | 1.62 carat
|
| Gold Value | ₹45,769(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹18,480 |
| Stone Value | ₹9,681 |
| Making Charge | ₹10,530 |
| GST (3%) | ₹2,534 |
| Total Price | ₹86,994 |