All filters
These diamond studs are simple yet a statement piece for sure. They have triangular motifs in them and 0.1 carat diamonds are encrusted in an 18K gold geometric pattern to bring out their core beauty. They can be your best friend and will be with you all day long, be it office or at get-togethers.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DT-D000646848 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 4.4 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.1 carat
|
| Gold Value | ₹48,704(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹8,168 |
| Making Charge | ₹10,241 |
| GST (3%) | ₹2,014 |
| Total Price | ₹69,127 |