All filters
These glamorous designer diamond drop earrings with a floral base of pink petals end in chromatic triangles. The sparkling 0.21 carat diamonds add a rare sparkle to 18K rose gold. If you want to surprise the world with a silent exclamation, these diamond drop earrings are for you.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DT-D000255068 |
| Metal/Purity | 18K Rose Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 2.64 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.21 carat
|
| Gold Value | ₹29,223(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹17,243 |
| Making Charge | ₹5,611 |
| GST (3%) | ₹1,563 |
| Total Price | ₹53,640 |