All filters
Just like the unity or bond you share with your spouse can withstand the severest strain without breaking, the unity of the oval patterns in this dazzling diamond mangalsutra by Senco can complete your look. The 0.7 carat sparkling diamonds encrusted in 14K gold enhance the appeal of the oval patterns. The smaller oval in the centre of the bigger ones has all the sparkle you need in your life.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DPN-D000555837 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 4.95 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.7 carat
|
| Gold Value | ₹42,739(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹58,080 |
| Making Charge | ₹11,409 |
| GST (3%) | ₹3,367 |
| Total Price | ₹1,15,595 |