All filters
Encrusted with a limited and rare collection of diamonds, this 0.12 carat diamond chain pendant crafted in 18K gold has been a recent addition to our Mariposa Collection. The contemporary butterfly motif tells a story of freedom as the butterfly evolves from a cocoon and transforms into a symbol of grace.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DCP-D000710776 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 5.83 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.13 carat
|
| Gold Value | ₹64,533(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹12,719 |
| Making Charge | ₹11,461 |
| GST (3%) | ₹2,662 |
| Total Price | ₹91,375 |