All filters
Leave a trail of affection or love wherever you go by choosing this marvellous diamond ring by Senco featuring a sleek path encrusted with shining diamonds and set in a trial or line from the heart-shaped diamond in the centre. The contemporary design with a perfect blend of 0.29 carat diamonds and 18K gold will make you fall in love with its elegance and shine.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DLR-D000675708 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 1.98 g
|
| Diamond Quality | H-VS |
| Diamond Weight | 0.29 carat
|
| Gold Value | ₹21,917(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹30,888 |
| Making Charge | ₹6,590 |
| GST (3%) | ₹1,782 |
| Total Price | ₹61,177 |