All filters
The terracotta artwork of Bishnupur has stood the test of time and has inspired us to craft these 0.2 carat diamond earrings in 18K rose gold. The dangling patterns showcase a beautiful fusion of traditional motifs and modern style.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DT-D000753842 |
| Metal/Purity | 18K Rose Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 6.38 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.22 carat
|
| Gold Value | ₹70,621(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹18,150 |
| Making Charge | ₹12,429 |
| GST (3%) | ₹3,036 |
| Total Price | ₹1,04,236 |